


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 50 mV |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 534
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03555
Ext.Price$1.03555
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03555 | $1.03555 |
| 10 | $0.84730 | $8.47300 |
| 25 | $0.77954 | $19.48850 |
| 50 | $0.71720 | $35.86000 |
| 100 | $0.65985 | $65.98500 |
| 300 | $0.60708 | $182.12400 |
| 500 | $0.55853 | $279.26500 |
